יצאו לאור לאחרונה
האשה מן החלון
מגב ספרה של עדה חרמוני (שריד): "הספר מצטרף לשני ספרי הסדרה 'האישה' ו'האישה מהגינה'... בספר שלושה מחזורי שירה היוצאים מן הפרטי אל הכללי ומן המקומי אל המרחב. זהו ספר עצוב המתייחס אל תחושות אכזבה, סיומים והסתגרות, אך מאפשר עדיין אמונה וסקרנות ביכולת של התרבות והמדע." הספר מלווה בתצלומיו של יאיר חרמוני.
יציאת מצרים-בימים ההם, בזמן הזה
מגב ספרו של אבירם פז: "אם תרצו, גם זו הגדה! באלבום זה נחשפות ומוצגות, לראשונה, לציבור הרחב, הגדות של פסח שחוברו בתקופה שבין ראשית התגייסות היישוב העברי לצבאות בעלות הברית ועד הקמת מדינת ישראל.
מרבית העותקים של אותן הגדות פסח נדירות נעלמו, במהלך השנים, ורק בזכותו של אבירם פז, חבר משמר-העמק, ואספנים כמותו, ניצלו מכליה ויישמרו בצורה נאותה, לשנים יבואו."
ארץ השכחה
ספרו של הסופר הסלובקי, אנטון באלאז', שתורגם לעברית על ידי תמר ומרטין רודן, זכה להצלחה רבה בקרב הקוראים בסלובקיה, צ'כיה והונגריה. באלאז' הקדיש כמה מספריו לקורותיה הטרגיים של הקהילה היהודית בסלובקיה, ובהם הוא מתמקד בניצולים ששרדו את התופת, המחפשים בית ומשמעות חדשה לחייהם. לנושא זה מוקדש גם ספר זה, שעלילתו מתרחשת באחת התקופות הסוערות ביותר בהיסטוריה של העם היהודי בעת החדשה, והנאמנות לעובדות ההיסטוריות ולאווירת התקופה אינה פוגעת באיכותו הספרותית.
שני דגלים לציונות תבלת וגם אדום
ספר מחקרי זה, הרביעי מפרי עטו של ד"ר שלמה שאלתיאל, היסטוריון, חבר קיבוץ המעפיל, הנו פרק מתולדות יהודי בולגריה והוא מתייחס לתקופה היסטורית זו בשלושה ממדים: הזמן, המקום והאידיאולוגיה: השנים 1912-1910; העיר פלובדיב והקהילה היהודית שלה; הניסיון הראשון בבולגריה למצוא סינתזה בין הציונות והסוציאליזם. מטרתו להכיר ולהאיר את התהליכים שאפשרו את הופעתה של מפלגת "פועלי ציון" בבולגריה וכן את אופייה, דרכה ופעילותה.
"יומן אחווה"
"יומן אחוה" הוא אחד מבין היומנים הקבוצתיים שנכתבו בקרב קבוצות החלוצים בעלייה השלישית ומהווה תעודה היסטורית המאירה את אחורי הקלעים של המיתוס החלוצי ההרואי. היומן נכתב על ידי חברי קבוצת "אחוה", שנוסדה והתגבשה בקובנה שבליטא על רקע התקופה הסוערת ורבת התהפוכות של מלחמת העולם הראשונה, המהפכה הבולשביקית, הפוגרומים והכאוס השלטוני. הכתיבה ביומן החלה באביב 1920 ונמשכה עד לשלהי 1927. החברים המעטים ששרדו את המסלול עלו לגבעת ח'ניפס ביולי 1926, והיו מייסדי קיבוץ שריד. ערכה וכתבה מבואות: אביבה אופז. הפיק: דני נימרי (שריד).
 
 
בניית אתרים דומיינים רישום דומיין ניוזלטר אחסנת אתרים